Изненадващият политически проект Величие“ с лидер Ивелин Михайлов остана под чертата на последните избори

...
Изненадващият политически проект Величие“ с лидер Ивелин Михайлов остана под чертата на последните избори
Коментари Харесай

Казусът с „Величие“: В парламента или под чертата

Изненадващият  политически план „ Величие “  с лидер  Ивелин Михайлов  остана под чертата на последните избори на 27 октомври и  не съумя да завоюва депутатски места  в Народното събрание. Реакцията на Михайлов не закъсня и той разгласи, че  „ Величие “ ще желае анулиране на изборите,  паралелно броене и инспекция на изборните резултати.

Припомняме, че при  100% обработени изборни протоколи  от ЦИК резултатите демонстрират, че партията остава под прага с  3.999% (97 430 гласа).  Социолозите Светлин Тачев от „ Галъп ” и Димитър Ганев от „ Тренд ” пресметнаха, че под 30 гласа не доближават на партията, с цел да бъде част от новото Народно събрание.

Социологът Първан Симеонов от „ Галъп интернешънъл болкан “ изясни това като  „ политическо решение “.

„ Не имам вяра, че това е нещо друго от политическо решение. Ако влязат в съда, те още веднъж могат да си набират гласовете, тъй като работата на комисиите на някои места е безобразна. Особено за дребните партии постоянно е по този начин. Имам възприятието, че ще бъде политическо решение дали са вътре или вън, в съответния случай, в случай че са вътре, най-вероятно ще трябват 4 партии за коалиция, а в случай че са вън – най-вероятно ще трябват три партии за коалиция “. Според него би било по-лесно за партиите, които са вътре и желаят да вършат държавно управление, „ Величие “ да останат отвън Народно събрание.

Това е нечувано  и до края на живота си такова нещо няма да видя. Не съм виждал тройка, точка и три деветки. Правилото е  тройката да стане четири.  Ще забележим по какъв начин ЦИК схваща математиката. Всички видяхме по какъв начин в секционните комисии годни бюлетини стават невалидни. Например, не им стигат 12 гласа. Ако някой е направил годни 301 невалидни бюлетини, което е прекомерно евентуално, той е вдигнал общия брой гласове. Ако ги махнете, то „ Величие “ е вътре. Това е в границите на статистическата неточност “, разяснява математикът от Българска академия на науките проф. Николай Витанов в „ България заран “.

Новините около  партията  провокират вълна от публични реакции. „ Величие “ се радва на последователи и разнообразни мнения в обществените мрежи. Ивелин Михайлов поддържа връзка с потребителите с живи включвания и ежедневни изявления.

Партията изгря на политическата сцена за първи път  на изборите на 9 юни  тази година и бе огромна изненада както за обществото, по този начин и за другите политически обединения.

 

 Ивелин Михайлов Николай Марков Величие
Българска телеграфна агенция

 

Тогава „ Величие “ даже съумя да влезе в Народно събрание с 99 862 гласа или другояче казано с 4.65% поддръжка. Животът на „ Величие “ в Народно събрание бе пай. Парламентарната група се  разпадна в 50-ото Народно събрание,  след като шестима депутати от партията подадоха заявки за овакантяване. Според парламентарния устав минималният брой народни представители за формиране на парламентарна група е 10.

Председателят на парламентарната група тогава бе Николай Марков, който на по-късен стадий скъса всички връзки с Ивелин Михайлов и партия „ Величие “.

 

 Николай Марков
БГНЕС

 

Кратка история на парламентарния живот на „ Величие “ 

Още първия ден от парламентарния си живот, „ Величие “ провокираха публични реакции. В деня на клетвата самият ръководител Николай Марков закъсня с 20 минути и не съумя да постави клетва като народен представител.

 

 Николай Марков
Георги Димитров

 

Парламентарната група на „ Величие “ се състоеше от 13 депутати, само че съумя бързо да се разпадне поради проблеми и персонални нападки между  Ивелин Михайлов и Николай Марков.  Проблемите сред двамата започнаха в края на юни, откакто Ивелин Михайлов упрекна 5-6 депутати в изменничество, тъй като били подкрепили ГЕРБ и Движение за права и свободи в гласоподаване. Михайлов се закани  да изгони тези народни представители.

В началото на юли ръководителят на „ Величие “  Николай Марков  обяви, че  приключва присъединяване във всички срещи с обществеността,  проведени от партията. „ Призовавам моите почитатели и симпатизанти, да разпространят във всички обитаеми места, в страната и отвън нея, че Политическа партия „ Величие “ е  само и само господин Ивелин Михайлов  и неговата псевдо икономическа формация от сламени и подвластни хора “, сподели той тогава.

„ Призоваваме господин Николай Марков да освободи поста на Председател на парламентарната ни група, както и госпожа Виктория Василева непринудено да се откаже от поста заместител ръководител на Народното събрание “, написаха тогава от „ Величие “ във Facebook.

По-рано пък самият Ивелин Михайлов разгласи, че Николай Марков не е имал пари  „ дори за едно кафе “.  Михайлов разгласи, че против него е имало закани да бъде погубен, в случай че партията не бъде трансферирана напълно на Марков. И че разполага със записи

Има доста тежко подвластни депутати, обвързани в разнообразни финансови схеми и те не могат да взимат независимо решения, разяснява тогава Марков.

След като групата на „ Величие “ в Народно събрание се разпадна и животът на 50-ото Народно събрание също завърши, въпреки всичко партията се яви на последните избори, само че в различен състав.

Още на предходните избори анализатори разясниха, че хората, които не харесват ръководещите, гласоподават за сходни обединения, като гласуването за „ Величие “ може да се счита и за протестен избор.

Според анализатори гласоподавателите на „ Величие “ може да са хора, които не са намирали опция или са се разочаровали от нея и са се насочили към тази групировка.

В деня на излизане на резултатите от ЦИК от последните избори „ Величие “ дефинираха като „ проява на мафията над народа “. Час преди оповестяването на изборните резултати, Красимира Катинчарова упрекна във ФБ ЦИК, че се търси метод да се понижат резултатите на „ Величие “ с няколкото стотни, с цел да не останат отвън Народното събрание. „ На изборите видяхме брутална кражба на гласове “, съобщи Михайлов. По думите му това, което се случва, не е без знанието на останалите партии. Тук има заблуда за народна власт, разяснява той.

От партията оповестиха, че ще желаят категорично инспекция на изборите в община Симитли, където съгласно тях има огромни нарушавания, за които ще подадат тъжби в СИК, РИК и прокуратурата.

Междувременно от ЦИК също разясниха обстановката с „ Величие “. 

„ ЦИК не слага и не изважда в Народното събрание партии или обединения. Ние разгласяваме резултатите от изборите, според от броя на гласовете се дефинира и броя на партиите и обединенията, които ще бъдат в идващия парламент. До 31 октомври ще определим резултати, а до 3 ноември ще обявим имената на определените 240 народни представители “, сподели представителят на ЦИК Росица Матева.

Тя изясни и по какъв начин се пресмята 4% преграда за влизане в Народното събрание. „ Всички действителни гласове, подадени за партии, обединения и самостоятелни претенденти вършат общо число, то се умножава по 4, дели се на 100, това са предварителни данни, това не са резултати “, сподели още тя. Конкретно за партия „ Величие “ Матева изясни, че 4-процентната преграда е 97 459 гласа, а „ Величие “ има 97 430 гласа и добави, че не се прави закръгляне.

dariknews.bg

Източник: bunt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР